دسته بندی ها

خودکار چگونه اختراع شد؟

مدرسه 23 آذر 1398 12 اسفند 1398


خودکار چگونه اختراع شد؟

همه می گویند نیاز، مادر اختراع است ولی خودکار به خاطرمشکلات خودنویس و به ستوه آمدن مصرف کنندگان آن اختراع شد.

یکی از مشکلات خودنویس این بود که جوهرش به سرعت خشک نمی شد و زمان می برد. در سال 1938 یک روزنامه نگار مجارستانی به نام لازلو بیرو (Laszlo Bire) که از خودنویس خود و زمان زیادی که برای خشک شدن لازم داشت به ستوه آمده بود با دیدن مرکب چاپ که در چاپ روزنامه استفاده می شد و به سرعت خشک می شد به این فکر افتاد که از مرکب چاپ داخل خودنویس استفاده کند؛ ولی مرکب چاپ هیچگاه به نوک خودنویس نرسید چون غلیظ بود و نمی توانست در شیار نوک خودنویس جاری و به سطح کاغذ برسد.

او از برادرش که یک شیمیدان بود کمک گرفت و با تغییراتی اندک در مرکب جوهر کمی از غلظت آن کاست و چیزی شبیه جوهر خودکار امروزی را ابداع نمود؛ ولی با این حال هنوز هم این جوهر غلظت بالایی برای روان شدن در خودنویس را داشت و لذا خودنویس را کنار گذاشت و به فکر قلم جدیدی افتاد که بتواند این جوهر غلیظ که سریع هم خشک می شود را به سطح کاغذ برساند.

بنابراین با کمک برادر خود توانست یک مکانیزم و ساختار جدیدی که ما امروز در فارسی به نام خودکار و در انگلیسی به نام Ball Point Pen (قلم نوک ساچمه ای) می شناسیم اختراع کند.

ساختار خودکار بسیار ظریف ولی در عین حال بسیار ساده است.

یک خودکار از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

1- ساچمه در نوک و محل اتصال کاغذ

2- بدنه نگه دارنده ساچمه

3- نهایتا مخزن جوهر غلیظ

در زیر تصویر بزرگ شده خودکار را مشاهده می نمایید.

وقتی شما خودکارتان را روی کاغذ می گذارید و با اندکی فشار آن را به حرکت در می آورید ساچمه شروع به  غلطیدن می کند و این غلطیدن باعث می شود قسمت بالایی ساچمه که داخلش جوهراست و آغشته به جوهر است حرکت کند و جوهر را بروی کاغذ منتقل می کند.

لازلو بیرو اختراع خود را در سال 1943 ثبت نمود و به آرژانتین مهاجرت کرد و در آنجا مشغول به تولید انبود خودکارش نمود.

امروزه هنوز در آرژانتین و حتی کشور هایی نظیر ایرلند، استرالیا و ایتالیا در زبان محلی به خودکار می گویند Birome . او در سال 1945 حق اختراع خود را به یک فرانسوی به نام مارسل بیک (Marscel Bich) فروخت و 5 سال بعد نجیب زاده فرانسوی اقدام به تولید انبوه خودکار با بدنه پلاستیکی و قیمت بسیار پایین نمود و نام Bic را بر آن گذاشت. هنوز خودکار بیک به همان شکلی که در ابتدا تولید شده بود بیشترین محبوبیت را در دنیا دارد.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر