دسته بندی ها

مدرسه شناختی چیست؟

مدرسه 17 شهریور 1398 23 شهریور 1398


 

مدرسه شناختی چیست؟

هر والدینی برای انتخاب مدرسه مناسب دغدغه های بسیار زیادی دارد. در این مقاله ما به بررسی نوع سیستم آموزشی مدرسه ها پرداخته ایم تا شما بتوانید مدرسه بهتری را برای فرزند خود انتخاب کنید.

ابتدا این سوال پیش می آید: معیار و هدف انتخاب شما برای یک مدرسه شناختی مناسب چیست؟

با شروع سال تحصیلی جدید بسیاری از والدین برای پیدا کردن مدرسه ای مناسب برای فرزندشان به تکاپو می افتند، ولی قبل از این که به یک مدرسه خوب و مناسب فرزندتان فکر کنید. باید سیستم آموزشی که علاقه دارید فرزندتان در آن بزرگ شود و یاد بگیرد را انتخاب کنید. بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که طی سال ها صورت گرفته مشخص شده است که شخصیت فرزندان در دوران کودکی، دیدگاهشان نسبت به جامعه، طرز تفکرشان و عقاید ارزشی در دوران بلوغ و بزرگسالی در سیستم آموزشی مدرسه شکل می گیرد. پس باید به نوع مدرسه ای که انتخاب می کنیم و سیستم آموزشی درست حساسیت نشان دهیم.

مدرسه شناختی، یک سیستم آموزشی بسیار جدید و در عین حال مدرن است که به تازگی در کشور ما ایران شکل گرفته و بعضی از مدارس از این سیستم پیروی کرده اند. یکی از وجه تمایز مهمی که مدرسه شناختی با مدارس دیگر دارد نقش معلم و دانش آموز است. در این سیستم آموزشی مدارس بر اساس رویکرد شناختی اداره می شود. به تعریف دیگر: مدرسه ای می باشد که دانش آموز محور آن است و مربی نقش تسهیل گر دارد.

کودک در مدرسه شناختی، مهارت و استعداد های خود را با کمک مربی می شناسد تا ذهنش آماده یادگیری بهتر شود و آینده ای خلاق برای خود بسازد. در این نوع سیستم آموزشی (منظور همان مدرسه شناختی) از بایدها و نبایدها خبری نیست و کودک احساس آرامش می کند ، مدرسه شناختی به کودک حق انتخاب می دهد و همین طور در انتخاب راه حل به آن کمک می کند و اما مسئله مهم آن است که مسئولیت انتخاب را بر عهده کودک می گذارد تا مسئولیت پذیری را از سن کودکی یاد بگیرد.

 

در مدارس شناختی کودک را آزاد در عین حال مسولیت پذیر، شجاع و نترس، اهل پرسش و پاسخ، خلاق و اهل سخن گفتن تربیت و آموزش می دهد. در این دوران که کودکان با انواع کامپیوترها سرو کار دارند و از هوش و ذکاوت بسیار بالایی برخورد هستند نوشتن تکالیف بسیار زیاد کودکان را خسته و دلزده می کند. مدرسه شناختی به تحریر تکالیف زیاد اعتقادی ندارد تا ذهن کودک را خسته کند. نوع چیدمان کلاس ها بر اساس رویکرد شناختی ساخته شده و کودک، خانه و مدرسه را از هم جدا نمی داند.

فرق میان مدارس سنتی و مدارس شناختی:

در مدارس سنتی از سیستم تشویق و تنبیه تبعیت می شود. فرهنگ این نوع مدارس بر پایه ترساندن کودک خطاکار می باشد. این نوع مدارس با همان متدهای قدیمی کار می کند و هیچ نوآوری در آن وجود ندارد. رابطه صمیمانه ای بین کودکی که تازه از مادر خود جدا شده وجود ندارد. کودک تنبیه می شود بدون در نظر گرفتن روحیه، شرایط زندگی و دختر یا پسر بودن، ضعیف یا قوی بودن. این نوع اداره کردن مدارس یک شیوه سنتی است که کودک را از درس و مدرسه دلزده می کند و اما در مدارس شناختی تنبیه و تشویق کودک، برخوردهای توهین آمیز، عصبانیت و رفتار تند جایگاهی ندارد.

در مدارس شناختی، با کودک با توجه به روحیه او، شرایط زندگی، میزان قدرت کلام و جنسیت او برخورد می شود. هیچ زمانی سه کودکی را که با هم دعوا کرده اند را به یک شکل دعوا نمی کنند. شاید کودک اولی قدرت بیان نداشته باشد، و کودک دومی گرسنه باشد و کودک سوم از شرایط زندگی مناسبی بر خوردار نباشد که همین موضوع اعتماد به نفس او را از بین برده باشد، در سیستم آموزشی با کودکان به شیوه مجزا رفتار می شود مربیان از طریق صحبت کردن و با کمک خود کودک مشکل وی را حل می کنند و اما در مدارس سنتی هر سه کودک به یک شکل تنبیه می شوند بدون در نظر گفتن موارد بالا، به طور کلی مدارس ستی بر پایه کنترل کردن پایه ریزی شده است.

در مدارس شناختی از بایدها و نبایدها خبری نیست، کودک به خوبی از مربی یاد می گیرد چه طور خود انتخاب کند و مسئولیت کارش را هم بر عهده بگیرد، در این نوع سیستم آموزشی کودک را توانا، مسئولیت پذیر، مستقل، از نظر فکری آزاد، محکم، با اراده و فعال بار می آورد تا آینده خود را زیباتر بسازد.

 

منبع: موسسه سرو اندیشان آفتاب

 

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر